– Залишив кар’єру льотчика і перетворився на підводного дослідника.

– Придумав акваланг, підводні скутери, батискаф та підводні домівки.

– Першим зробив підводний світ насправді цікавим і відкритим для людей.

– Займався пошуками загадкового континенту Атлантиди, уламків каравел Колумба; розслідував легенду про скарби інків.

Це все про людину, яка 60 років свого життя присвятила дослідженню підводного світу.

Жак-Ів Кусто – один із найвідоміших підводних дослідників ХХ століття, фотограф, режисер, винахідник, археолог, громадський діяч, легендарний мандрівник, відмінний шоумен – автор великої кількості книг і фільмів, режисер.

11 червня виконується 110 років Жаку-Ів Кусто.

Цікаві факти з життя надзвичайної людини

У 1936 році Жак-Ів Кусто пішов в Академію морської авіації, його вабило небо, але після автомобільної аварії на гірській дорозі (зламано кілька ребер і пальці на лівій руці, пошкоджено легені й виник параліч правої руки) від авіації довелося відмовитися.

На цьому його льотна кар’єра закінчилась. Жак-Ів довго не міг оговтатися від наслідків тієї трагічної випадковості, саме в довгий період реабілітації він і винайшов свої окуляри для підводного плавання, якими користуються аквалангісти у всьому світі.

Вже на початку сорокових років ХХ ст. Жак-Ів Кусто разом зі своїм приятелем Емілем Ганьяном почали займатися створенням спеціального апарату для занурення на дно океану. У результаті в 1943 році був створений акваланг, що став прототипом усіх дихальних механізмів, використовуваних зараз у світі.

Акваланг давав змогу дайверам вільно пересуватися під водою й спускатися на глибину до 90 м (сучасні акваланги дають змогу людині з відповідною підготовкою опускатися на глибину 300 м). У 1946 році у Франції розпочалося промислове виробництво аквалангів.

Свої враження Кусто описав у книзі «Світ мовчання»: «Одного недільного ранку 1936 року – це було в Ле Мурільоні, поблизу Тулона, – я занурився у води Середземного моря, надівши окуляри Фернеза. Я служив тоді на флоті рядовим артилеристом, був непоганим плавцем і переслідував одну мету – відпрацювати свій кроль. У той момент я думав про море лише як про солоне середовище, яке роз’їдає мені очі. І раптом мені відкрилося вражаюче видовище: підводні скелі, покриті заростями зелених, бурих, сріблястих водоростей, серед яких плавали в кришталево чистій воді невідомі мені доти риби. Виринувши на поверхню за повітрям, я побачив автомашини, людей, вуличні ліхтарі. Потім знову занурив обличчя у воду, і цивілізований світ разом зник; внизу були джунглі, недоступні погляду тих, хто рухається над водою. Буває, на вашу долю випадає щасливе усвідомлення того, що життя разом змінилася; ви прощаєтеся зі старим і вітаєте нове, кидаючись стрімголов назустріч незвіданому. Так сталося зі мною в той літній день в Ле Мурільоні, коли у мене відкрилися очі на дива моря».

Під час дослідження океану Жак-Ів Кусто зіштовхнувся й з такою проблемою як переохолодження організму під час довгого занурення на глибину. Це підштовхнуло його до розробки сучасного гідрокостюма.

У 1950 році англійський меценат Томас Лоел Гіннесс на прохання Кусто спонсорував придбання судна і видав його Жаку-Іву в лізинг за символічний франк в рік, попросивши при цьому дві речі: не афішувати його благодійність громадськості й не просити більше спонсорської допомоги. Це був «Каліпсо». Колись цей корабель був британським міноносцем, згодом – пасажирським поромом, а Кусто і його команда переробили його в прекрасно оснащене на той час наукове океанографічне судно й розробили безліч різних предметів підводного спорядження, в тому числі перші підводні скутери, міні-підводний човен, а також багато освітлювальних приладів і водонепроникні камери, які використовуються досі.

Після трьох років експедицій до Кусто прийшла справжня слава. У 1953 році він разом із Фредеріком Дюма написав книгу, що стала бестселером. Ця книга мала назву «У світі безмовності». Він же ж став режисером знятого за її мотивами фільму – першої документальної стрічки, яка отримала «Золоту пальмову гілку», а згодом і премію «Оскар».

Його документальні фільми мали власний шарм і розповідали не просто про морських мешканців, але про людей, що підкорюють океан. Тому  вони стали справжнім феноменом.

Кусто займався й пошуками загадкового континенту Атлантиди, уламків каравел Колумба; розслідував легенду про скарби інків; йому вдалося зробити ряд археологічних знахідок у районі аварії корабля римської галери.

Дослідник проводив й сміливі експерименти. Зокрема, його дуже цікавило питання, чи може людина жити під водою. Цій темі присвячено два його фільми – «Світ без сонця» (1965) і «Світ Жака-Іва Кусто» (1966). Перший фільм оповідає про те, як люди тривалий час живуть на підводних станціях на морському дні. Другий – як члени команди на чолі з капітаном «Каліпсо», опустившись на глибину 300 футів, жили там 27 (!) днів. Не менш ризикованими були й інші експерименти, наприклад, присвячені вивченню поведінки акул – «Акули» (1968).

Усього Кусто зняв близько 100 науково-популярних фільмів. Багато телекомпаній світу протягом десятиліть включають фільми Кусто у свої програми.

Жак-Ів був захоплений підводним світом і серйозно переймався наслідками людського втручання у його середовище.

Наочно демонстрував загибель коралів, наслідки пролитої нафти тощо. У 1990 році він відвіз 6 дітей, по одному з кожного континенту, в Антарктиду, щоб показати світу, що ця частина Землі потребує охорони, її потрібно зберегти для майбутніх поколінь. Треба віддати належне невгамовному капітанові: зупинити плани видобування корисних копалин в Антарктиді йому вдалося.

У 1981 році він заснував некомерційну організацію з охорони морського середовища «Фонд Кусто», яка діє донині.

Помер найвідоміший дослідник «блакитного континенту» у віці 87 років. Його фільми та книги, присвячені підводному світу, і досі залишаються на вершині популярності, адже ніхто не може розповісти про океан краще, ніж людина, яка і є цим океаном.

Використані джерела:

Дмитро Сидоренко. «Одісея», або Як Кусто підкорив океан для людства [Електронний ресурс] // Іctv.ua: [сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: https://ranok.ictv.ua  (дата звернення 09.06.2020). – Назва з екрану.

Єсюніна Галина. Глибина океану Жака-Іва Кусто // cbs.km.ua: [сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: https://www.cbs.km.ua (дата звернення 09.06.2020). – Назва з екрану.

Жак-Ив Кусто. В мире безмолвия [Електронний ресурс] // lib.ru : [сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: http://lib.ru (дата звернення 09.06.2020). – Назва з екрану.

Жак-Ів Кусто людина Океану [Електронний ресурс] // javirua.org: [сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: http://www.javirua.org (дата звернення 09.06.2020). – Назва з екрану.

109 років Жаку-Ів Кусто. Найцікавіші факти про видатного дослідника підводного світу [Електронний ресурс]  // РепортеР : [сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: http://report.if.ua (дата звернення 09.06.2020). – Назва з екрану.

Фільм про Кусто виходить в український прокат на Новий рік [Електронний ресурс] // Укрінформ: [сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: https://www.ukrinform.ua (дата звернення 09.06.2020). – Назва з екрану.

Підготувала: Оксана Орлова

#bibliohub #центральнаміськабібліотеказапоріжжя
#Запоріжжя #книга #зустріч #ЖакИвКусто #цікавалюдина #підводнийсвіт #читатимодно 

 

Оставить комментарий